пʼятниця, 31 січня 2025 р.

 


Найголовніші дати лютого

  • 1 лютого — початок Всесвітнього тижня гармонійних міжконфесійних відносин;
  • 2 лютого — Стрітення Господнє;
  • 3 лютого — Всесвітній день боротьби з ненормативною лексикою, День жінки-лікаря;
  • 4 лютого — Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями;
  • 6 лютого — Міжнародний день бармена;
  • 9 лютого — Міжнародний день стоматолога;
  • 10 лютого — Китайський новий рік;
  • 11 лютого — День працівників органів РАГСу (РАЦСу);
  • 12 лютого — День Дарвіна (Міжнародний день науки і гуманізму);
  • 14 лютого - Міжнародний день дарування книг
  • 14 лютого — День святого Валентина;
  • 15 лютого —День вшанування учасників бойових дій на території інших держав ;
  • 16 лютого — День єднання, День військового журналіста України;
  • 19 лютого — День Державного Герба України;
  • 20 лютого — День Героїв Небесної Сотні, День початку російської агресії проти України;
  • 21 лютого — Міжнародний день рідної мови;
  • 24 лютого – Початок повномасштабного вторгнення росії в Україну;
  • 25 лютого — День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ;
  • 28 лютого — День працівників патрульно-постової служби України, День штурманської служби авіації збройних сил України.

середа, 29 січня 2025 р.

 


29 січня, у день, коли більше 300 студентів ціною власного життя зупинили більшовицький наступ, в Україні вшановують пам’ять Героїв Крут.
Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.



Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів більшовицький наступ на Київ було зупинено на чотири дні, що дало змогу укласти Брестський мир між Українською Народною Республікою і державами Четверного союзу. Цим документом Україна визнавалась самостійною державою з західним кордоном, що існував між Австро-Угорщиною й Росією до 1914 року. Водночас Договір передбачав встановлення дипломатичних відносин між деякими країнами, повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмову від будь-яких анексій і контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів і взаємного обміну товарами.
У радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками.
Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут для багатьох поколінь зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність.
Цей день назавжди залишиться прикладом великої самовідданості.
Вшановуючи пам’ять повстанців, ми повинні знати і пам’ятати їх героїчний та кривавий шлях.
Тож пам’ятаймо кожного, хто віддав своє життя, захищаючи свою Батьківщину!
Світла пам’ять захисникам України!

вівторок, 28 січня 2025 р.

 


День 28 січня в українському календарі означений особливою подією - Днем затвердження державного прапора.

Сьогодні по всій Україні та в багатьох країнах світу українці піднімуть тисячі жовто-блакитних прапорів.
Існують державні символи, які згуртовують націю, уособлюючи її минуле, сьогодення і майбутнє. Державний Прапор України – один із них. Для українців жовто-блакитний стяг – це символ боротьби, перемоги і любові до своєї країни, національної єдності і традицій державотворення.
У дні війни захисники України під цим знаменом ідуть у бій, очищуючи від ворога міста і села, бійці ЗСУ підіймають над будівлями синьо-жовтий стяг. То ж сьогоднішня дата покликана нагадати, що саме цього дня, 28 січня Верховна Рада України офіційно затвердила синьо-жовтий стяг Державним прапором України. 
Шануймо цей символ нашої держави, адже це ознака гідного ставлення до України і до себе як представника української нації. Нехай завжди в наших серцях живе почуття гордості за нашу державу, а прапор майорить над мирною, щасливою і сильною країною!

Рекомендую пройти інтерактивну вікторину за посиланням

https://www.educ.com.ua/interaktivni-zavdannya/den-zatverdzhennya-derzhavnogo-prapora-ukraini-2.html






вівторок, 21 січня 2025 р.

 

Щороку наприкінці січня українці відзначають важливе державне свято — День Соборності України.

Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про вагому історичну подію — проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).

Традиції й символи Дня Соборності

Головна традиція в День Соборності — це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об’єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році — тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного.

День Соборності України 22 січня 2025 року
«Живий ланцюг» 1990 року/ Радіо Свобода

Ланцюг починався у Києві на Софійській площі та прямував на Житомир, Рівне, Львів, Тернопіль, Стрий, Івано-Франківськ. Численна кількість українців (за даними в акції взяли участь 3 мільйони людей) об’єдналися в живий ланцюг, ще раз засвідчуючи акт злуки між різними землями країни.

Відтоді живі ланцюги на честь цього свята влаштовують в різних містах України.

Інформаційні матеріали до Дня Соборності України можна отримати на сайті  Українського інституту національної пам'ті.

понеділок, 20 січня 2025 р.


20 січня проводиться День вшанування захисників Донецького аеропорту в Україні. Ці січневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

20 січня 2022 року Міністерство оборони та Збройні Сили України підписали наказ, який встановив 20 січня як День вшанування захисників Донецького аеропорту (ДАП). Це важлива дата в історії України, коли згадують мужність військовослужбовців, добровольців та волонтерів, які віддали свої життя в боротьбі з російським агресором, захищаючи стратегічно важливий аеропорт.

Щороку, 20 січня, цей день буде відзначатися в рамках військово-патріотичного виховання, зокрема, для гідного вшанування подвигу героїв, які проявили непохитну відвагу під час оборони ДАП. Це також важливий крок для продовження найкращих традицій військової слави.

На цей день заплановано низку заходів, серед яких — вшанування пам'яті захисників, які боролися за незалежність України. Одним із основних місць для таких заходів стане меморіальний комплекс Міністерства оборони, де знаходяться Зала пам’яті захисників України та Пам'ятний дзвін. Цей день нагадує нам про героїзм і самопожертву тих, хто стояв на захисті рідної землі.


 

понеділок, 6 січня 2025 р.

 


             Свято Водохреща:

      історія, традиції та прикмети

Хрещення Господнє — останнє зі свят різдвяного циклу. Цього дня віряни святкують здійснення Таїнства Хрещення, яке Ісус Христос здійснив у віці 30 років на річці Йордан. Тому вода на свято вважається священною, вона здатна очищати тіло та душу від хвороб чи гріхів. А ще українці полюбляють купатися цього дня в ополонці.

Водохреща має одну дату у всіх християнських конфесіях - 6 січня.

Історія свята

У Біблії сказано, що Ісус Христос, досягши 30-річного віку, прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордан. Коли він вийшов на берег, то із небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба.

Тому це свято ще називають Богоявленням. Віряни вважають, що саме Хрещення Господнє засвідчує таїнство Святої Трійці. Тому що саме в цей день Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух святий – у вигляді голуба.


Традиції та Водохреща

Цього дня віряни освячують воду, яка є головним символом свята. Християни вірять, що освячена вода на Водохреща має цілющі властивості, нею можна вилікуватись від недуг. Тому її зберігають увесь рік і вона не псується.

За давніми традиціями, освячення води проводили просто неба на березі річок, озер чи струмків. Крім того, перед Водохрещем люди з льоду вирізали великий хрест і ставили його біля ополонки, у яку згодом пірнали. Вони вважали, що таким чином очищуються від гріхів та заряджаються здоров’ям на увесь рік.
На Водохреще заведено вирізати ополонку у формі хреста в льоді на водоймах. Священники освячують воду на річках і озерах, після чого віряни поринають у воду, наслідуючи Христа. Також з освячених ополонок набирають воду – віряни переконані, що вона має цілющу і очищувальну силу.

Після того, як священник освятить воду на Йордана, її несуть додому, дають напитись рідним та кроплять домівку. Цю воду християни зберігають цілий рік.

«Глибокий символічний зміст освяченої води можна пояснити, виходячи із того значення, яке вона відіграє в житті Божого творіння: вода є матеріальною основою життя, без неї неможливе життя ані рослин, ані тварин, ані самої людини. Ще одна її важлива фізична властивість: вона очищує. У таких міркуваннях бачимо і богословський зміст символу: водою руйнується стара людина, дарується очищення і підтримується життя нової людини у Хрещенні», – пояснюють у ПЦУ.


Заборони на свято

Як і в будь-яке інше церковне свято, не можна в цей день сваритися з близькими, лихословити, заздрити і бажати зла іншим людям. Крім того, не можна жодним чином «ображати» воду – плювати у неї, викидати сміття, виливати відходи тощо. Церква також виступає категорично проти ворожіння чи інших магічних ритуалів.
Що не можна робити:Як і в будь-яке інше церковне свято, не можна в цей день сваритися з близькими, лихословити, заздрити і бажати зла іншим людям.
Церква забороняє займатися ворожіннями і магічними ритуалами.
В ополонку з освяченою водою не можна плювати, кидати сміття, виливати відходи. Поруч з такою водою не можна лаятися, інакше вона може втратити святі властивості.
Не можна купатися на Водохрещу, якщо у вас є симптоми ГРВІ, проблеми з легенями і серцем, судоми і в цілому будь-які проблеми зі здоров'ям.
Строго заборонено занурюватися в ополонці під «градусом». Це дуже небезпечно!
Категорично заборонено в цей день занурюватися в диких і необладнаних місцях! Щороку кілька людей гине таким чином. Купатися слід тільки в офіційних ополонках і в присутності рятувальників.
Народні прикмети:

Предки вірили, що від погоди у цей день залежить весь наступний рік, відтак:

1. Якщо у цей день ясна, однак морозна погода, літо буде спекотним та сухим.

2. Снігопад обіцяє щедрий врожай на цілий рік.

3. На Водохреща заметіль – і в квітні буде хуртовина.

4. На дереві ви побачили іній, а на небі хмари – то до родючого року.

5. Теплий день обіцяє багато хліба.

6. Якщо день був сонячним та теплим, така погода протримається ще кілька тижнів.

Крім того, за повір’ями наших пращурів, у цей день не можна прати, проводити будь-які ворожіння, плакати. Так, у народі вважали, що хто ллє сльози у це свято, той буде плакати й наступного року. Займатись фізичною працею у цей день також заборонено. Також кажуть, що на Водохреща краще не сваритись і не лаятись.




середа, 1 січня 2025 р.


Свята та пам'ятні дні у січні


1 січня – Новий рік (Василя)

– Всесвітній день миру або День всесвітніх молитов про мир

4 січня – Всесвітній день азбуки Брайля

6 січня – Йордан (Водохреще), Богоявлення

11 січня – Всесвітній день «Дякую» (найчемніша дата року)

12 січня – День українського політв`язня

15 січня – День народження музичної редакції Державного Гімну України

17 січня – Всесвітній день дітей-винахідників

20 січня – Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту

– День Автономної Республіки Крим

21 січня – Міжнародний день обіймів

22 січня – День Соборності України.

24 січня – Міжнародний день освіти

26 січня – Міжнародний день без Інтернету

27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

28 січня – День затвердження Державного прапору України

– Міжнародний день захисту персональних даних

29 січня – День пам’яті Героїв Крут