понеділок, 24 березня 2025 р.

 


24 березня – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби проти туберкульозу

Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. В Україні цей день визначено також як Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. Саме в цей день, в 1882 році доктор Роберт Кох оголосив про те, що йому вдалося відкрити бактерію, що викликає туберкульоз, завдяки чому стала можлива розробка методів діагностики і лікування цього захворювання.


Туберкульоз, як і раніше є провідною причиною смертності від інфекційних хвороб в світі.
В рамках проведення впродовж березня Всеукраїнського місячника боротьби з туберкульозом, соціально-інформаційна кампанія покликана підвищити обізнаність людей щодо туберкульозу; наголосити на необхідності вчасно звернутись за лікарською допомогою при наявності симптомів; не займатися самолікуванням; проходити профілактичні скринінги за потреби; сприятиме покращенню ефективності лікування, в решті решт змінити суспільну думку стосовно формування адекватного ставлення до діагнозу туберкульоз і людей, яких він торкнувся.
Кожна людина, яка хворіє на туберкульоз, заражає 20-30 осіб із свого оточення за рік. На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Збудник хвороби не розрізняє соціального статусу, і з однаковою силою уражає бідних і заможних. Туберкульозом можна заразитися де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим. Збуднику туберкульозу притаманна висока стійкість до впливу факторів зовнішнього середовища, у висохлому мокротинні та на різних предметах він може зберігати життєздатність до восьми місяців. Це обумовлює можливість контактно-побутового шляху передачі через посуд, білизну, предмети спільного користування. Оскільки на туберкульоз хворіють і тварини, можливе зараження при вживанні некип’яченого молока, непроварених м’яса, яєць, при догляді за хворими тваринами.


Військові дії та міграція створюють міцне підґрунтя для розвитку туберкульозу. При цьому, через російську військову агресію переважна більшість населення області не мала змоги звертатися за медичною допомогою. Випадки туберкульозу своєчасно не були виявлені.

«В Україні за останні роки досягнуто значного прогресу у подоланні туберкульозу – ухвалено профільний закон та затверджена стратегія розвитку системи протитуберкульозної допомоги. Ці заходи дозволяють привести профілактику та лікування хвороби до європейських стандартів.

Туберкульоз - це інфекційне бактеріальне захворювання, яке найчастіше вражає легені, але може вразити й інші органи - нирки, кістки, лімфовузли. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом: при кашлі, чханні та навіть під час розмови.

У світі від туберкульозу щороку помирає понад 1 млн людей. В Україні ситуація залишається напруженою. До війни наша країна посідала одне з перших місць у Європі за темпами поширення захворювання. Через пандемію та воєнні дії зменшилась кількість пацієнтів, у яких туберкульоз виявлений на ранніх стадіях.




Немає коментарів:

Дописати коментар